مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه : وضعیت دریاچه ارومیه نگران کننده نیست

فرهاد سرخوش در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه گفت: تراز امروز دریاچه ارومیه ۱۲۷۰٫۹۳است که نسبت به سال گذشته شاهد کاهش تراز هستیم اما این وضعیت نگران کننده نیست .
وی با بیان اینکه سطح تراز دریاچه ارومیه نسبت به مهر ماه ۹۴ تقریبا ۸۵ سانتی متر افزایش تراز داشته است ادامه داد: با توجه به کاهش ۲۰ درصدی بارش ها نسبت به سال گذشته امسال شاهد کاهش تراز هستیم اما طبق برنامه ۱۰ ساله احیای پیش می‌رویم و با تامین به موقع منابع مالی احیای کامل دریاچه ارومیه را شاهد خواهیم بود .
سرخوش عنوان کرد: مهرماه سال گذشته دوره تثبیت به اتمام رسید و مرحله احیا آغاز شده و طبق برنامه زمان‌بندی پروژه‌های زیرساختی بخش کشاورزی و انتقال آب در حال اجراست تا به تراز اکولوژیک دریاچه برسیم .
وی در خصوص وضعیت اعتبارات تخصیص یافته احیای دریاچه ارومیه گفت: سال ۹۵، یک هزار و ۱۲۰ میلیارد تومان باید به پروژه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه پرداخت می‌شد که ۴۰ درصد تخصیص یافته و اعتبار در نظر گرفته شده سال ۹۶ نیز مرداد و شهریور ماه مشخص خواهد شد .
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه یکی از مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه کاهش۴۰ درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی حوضه آبریز دریاچه ارومیه است، افزود: طبق برنامه هرسال ۸ درصد در مصرف آب بخش کشاورزی در کل حوضه آبریز دریاچه باید صرفه جویی داشته باشیم که با اقدامات انجام شده از جمله اصلاح الگوی کشت، آبیاری تحت فشار مصرف آب در بخش کشاورزی طی ۳سال گذشته ۲۴ درصد کاهش یافته است.
سرخوش با اشاره به اینکه ستاد طبق برنامه پیش بینی شده نزدیک به ۲٫۷ میلیارد مترمکعب آب برای دریاچه تامین خواهد کرد، اظهار کرد: تامین ۱٫۵میلیارد مترمکعب آب از طریق رودخانه های طبیعی در فصل بارش، انتقال ۱۹۰میلیون متر مکعب آب از سد سیلوه، انتقال آب از سد کانی سیب ۶۰۰ میلیون متر مکعب و انتقال پساب تصفیه شده به پیکره دریاچه ارومیه را می توان از جمله اقدامات ستاد احیا برای بهبود وضعیت دریاچه ارومیه ذکر کرد.
وی در خصوص پروژه انتقال آب کانی سیب به دریاچه ارومیه گفت: با انتقال آب از سد کانی سیب ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب وارد دریاچه خواهد شد و این طرح که ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد تا پایان سال ۹۸ به بهره برداری می رسد.