احداث ۱۵۰ کیلومتر بادشکن برای مقابله با ریزگردهای نمکی آذربایجان غربی

مدیر اجرای طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه در اداره کل منابع طبیعی آذربایجان غربی با اشاره به طرح احداث ۱۵۰ کیلومتر بادشکن برای مقابله با ریزگردهای نمکی در این استان، گفت: این طرح پس از ۲۰ روز از آغاز اجرای آن حدود ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مجید موسی زاده با بیان اینکه تاکنون ۲ میلیارد ریال برای ایجاد این بادگیرها هزینه شده است، اظهار کرد: این طرح با ۱۸ میلیارد ریال اعتبار تا پایان آبان ماه به اتمام می رسد.
وی با بیان اینکه در این فصل از سال کانون ریزگردها در منطقه جبل کندی ارومیه شدت زیادی دارد، گفت: مسیرباد در این منطقه مشخص نیست و به همین دلیل برای جلوگیری از شن های روان و ریزگرد اقدام به احداث بادگیرهای شطرنجی شده است.
موسی زاده افزود: پس از احداث بادگیرها، شرایط برای کاشت گیاهان شور دوست و مقابله با شن های روان مساعد می شود.
وی با اعلام اینکه در سال ۱۳۹۴ شمسی کلیه عملیات مبارزه با ریزگردهای حوضه دریاچه ارومیه به اداره کل منابع طبیعی محول شد، اظهار کرد: اداره کل منابع طبیعی به دنبال ایجاد گاردی در حوضه دریاچه ارومیه است تا اگر دریاچه ارومیه به طور کامل خشک شود هم خطر ریزگرد مردم منطقه را تهدید نکند.
وی همچنین با اشاره به احداث ایستگاه های آنالیز دقیق ریزگردها در حوضه دریاچه ارومیه، گفت: چهار ایستگاه آنالیز ثابت و ۷۲ ایستگاه غیرمتمرکز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه این ایستگاه های آزمایشی تلفیقی از ایستگاه های موجود در آمریکا، چین و ریگان کرمان است، افزود: احداث این نوع از آزمایش ها از شاهکارهای مشترک ستاد احیای دریاچه ارومیه، دانشگاه یزد و دانشگاه ارومیه است.
وی با تاکید بر اینکه با بهره برداری از این ایستگاه ها توانایی لازم برای آنالیز میزان، مسیر و ارتفاع ریزگردها وجود دارد، افزود: خطر ریزگردهای نمکی در برخی از شهرستان های این استان از جمله میاندوآب به کلی رفع شده است.
حجم آب دریاچه ارومیه با تدبیر دولت روحانی از ۵۰۰ میلیون مترمعکب در دوران بحرانی و زمان آغاز به کار دولت یازدهم به ۲٫۵ میلیارد مترمکعب در زمان حاضر رسیده است.
ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست مطالعاتی برای احیا این دریاچه آغاز کرد اما در سریع ترین زمان ممکن طرح های ۴۴ گانه نهایی برای احیای دریاچه ارومیه بر روی میز اعضای ستاد احیا قرار گرفت و این ستاد کارهای عملیاتی خود را برای احیای بزرگترین پهنه آبی داخلی کشور شروع کرد.
۴۱۲ کیلومتر لایروبی رودخانه های اصلی منتهی به دریاچه ارومیه، ساماندهی سردهنه های رودخانه ها، انسداد یکهزار و ۲۰۰ چاه غیرمجاز و اصلاح آبیاری در ۶ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی از اقدام های زودبازده دولت یازدهم برای تثبیت وضعیت این دریاچه بوده است.
دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است تا ظرف مدت ۱۰ سال به سطح تراز اکولوژیک خود برسد و یکی از مهمترین مصوبه های این ستاد کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز این دریاچه به واسطه انتقال آب با لوله های پلی اتیلنی از منبع تامین تا سر مزرعه است.
در سال های ۹۳ و ۹۴ در مجموع ۴۱۴ کیلومتر عملیات انتقال آب با لوله پلی اتیلنی به اجرا درآمده و ۱۲ هزار هکتار از زمین های کشاورزی شهرستان های آذربایجان غربی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، تحت پوشش انتقال آب مدرن قرار گرفته است.
طرح تشکیل و تجهیز شبکه سنجش منابع آب سطحی و زیرزمینی استان نیز در راستای اجرای مصوبه های ستاد احیای دریاچه ارومیه در زمان حاضر ۶۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
تصفیه خانه گلمان که از دیگر طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه برای احیای نگین آبی آذربایجان است، در سال جاری به بهره برداری می رسد و سالانه ۲٫۵ میلیون مترمعکب آب به دریاچه ارومیه روانه می کند.
تاکنون ستاد احیای دریاچه ارومیه ۱۰۰ میلیارد ریال برای مقابله با ریزگردهای این دریاچه هزینه کرده است .