رئیس سازمان حفاظت محیط زیست : درصدد جذب منابع مالی از کشورهای خارج برای احیای دریاچه ارومیه هستیم

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور از جذب منابع مالی از کشورهای خارج برای احیای دریاچه ارومیه خبر داد

عیسی کلانتری در دیدار با نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با اشاره به اثرات خشک شدن دریاچه ارومیه بر محیط زیست کشور اظهار کرد: برای احیای این دریاچه نیاز به منابع مالی داریم و منابع مالی که در گذشته اختصاص داده شده پاسخ گو نبوده است.

وی افزود: با این روند کنونی احیای دریاچه ارومیه به ۳۰ تا ۴۰ سال زمان نیاز دارد مگر این که بتوانیم منابع مالی خارجی را برای این کار جذب کنیم و موافقت اولیه برای این کار با هماهنگی بانک مرکزی صورت گرفته است تا درصورت تامین منابع خارجی، دولت بازپرداخت این هزینه را برعهده بگیرید.

معاون رییس جمهور تصریح کرد: روش احیای دریاچه ارومیه طراحی شده ولی متاسفانه در تامین اعتبار مشکل داریم که در صورت تامین منابع مالی با امیدوراری بیشتری می توان نسبت به احیای این دریاچه امیدوار بود.

کلانتری توسعه را لازمه ایجاد اشتغال برای جوانان عنوان کرد و گفت: توسعه شهرها و کشور، هیچ تضادی با محیط زیست ندارد به شرط آن که با هم هم سو باشند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: دولت مشکلات زیادی در تامین منابع مالی دارد و بودجه محیط زیست نیز فقط نیم درصد بودجه دولت است و این مانع از رسیدن به اهداف و برنامه ها می شود.

وی بیان کرد: دهه فجر فرصت مناسبی برای بیان دستاوردهای دولت است و برای ایجاد امید در بین مردم باید این دستاوردها بیان شود البته نارسایی هایی هم هست که باید برطرف شود ولی نباید منفی گرا بود و گاه رسانه ملی نیز در این زمینه کوتاهی می کند.

کلانتری با اشاره به اقدامات شایسته نماینده ولی فقیه در استان تصریح کرد: ائمه جماعات نقش موثری در تغییر طرز فکر مردم می توانند داشته باشند و در این زمینه می توانند دولت را یاری دهند و مردم را نسبت به نظام و دولت امیدوارتر کننند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به کمبود انرژی برق در تبریز گفت: برای این منظور نیروگاه جدید در تبریز کمتر از ۳۰ ماه احداث خواهد شد.

این گزارش می افزاید،نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: مشکل ریزگردهای خوزستان باعث کم توجهی دولت به احیای دریاچه ارومیه شده است.
حجت الاسلام والمسلمین محمد علی آل هاشم صبح امروز در دیدار با رییس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور اظهار کرد: در گذشته ها به برخی مسایل از جمله محیط زیست و استاندار توجهی نمی شد ولی در حاضر همه مسئولین به مسایل محیط زیست و استاندارد توجه خاصی دارند و در طراحی کارخانجات و صنایع مسایل زیست محیطی مد نظر قرار می گیرد.

وی با اشاره به بازدید اخیراز نیروگاه برق تبریز گفت: نیروگاه برق تبریز باید توسعه یابد و گرنه در آینده برای تولید برق شهر تبریز با مشکل مواجه خواهیم شد.

امام جمعه تبریز بیان کرد: توجه به مسایل زیست محیطی در حال حاضر همه گیر شده است و از مدیر کل سازمان حفاظت از محیط زیست استان خواسته ام تا از فکر، نظر و ایده های سازمان های مردم نهاد در این رابطه استفاده کند.

آل هاشم خشک شدن دریاچه ارومیه را مهم ترین مشکل زیست محیطی منطقه عنوان کرد و گفت: به نظر می رسد مشکل حاد ریزگردهای خوزستان باعث کم توجهی به احیای دریاچه ارومیه شده است البته مشکل خوزستان هم در اولویت است ولی از دولت می خواهم تا عنایت ویژه ای به این موضوع داشته باشند و منابع مالی لازم برای طرح احیای دریاچه ارومیه را هرچه زودتر فراهم کنند و گرنه زندگی مردم آذربایجان شرقی وغربی و زنجان با مشکل مواجه خواهد شد.