استفاده از تجربیات مالزی برای ایجاد اشتغال جایگزین روستائیان حاشیه دریاچه ارومیه


معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی گفت: مهمانانی از کشور مالزی داریم که در حوزه ایجاد اشتغال روستایی، کاهش مهاجرت و مشکلات کمبود آب در حوضه دریاچه ارومیه تجربیات خود را ارائه می‌کنند.

محمدصادق پورمهدی در جلسه ستاد احیا دریاچه ارومیه که با حضور کارشناسان مالزیایی در اتاق بازرگانی برگزار شد، با تاکید بر اینکه منطقه خاورمیانه امروزه با چالش بزرگ کمبود آب مواجه است اظهار داشت: مشکلات آب و هوایی چالش‌هایی از جمله معضلات زیست محیطی و مشکلات حوزه سلامت برای ساکنین منطقه بوجود آورده است و دریاچه اورمیه نیز در همین راستا دچار کاهش تراز آبی شده است.

وی با اشاره به اینکه امروز سوال این است که چه باید کرد؟ افزود: باید گفت استفاده از متخصصین جهت کاهش مهاجرت‌های روستاییان، ایجاد مشاغل جایگزین کشاورزی و حل مشکلات بهداشتی و سلامت بسیار الزامی است و مخصوصا باید از تجربیات سایر کشورها استفاده کنیم.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه نکته‌ای که مورد غفلت واقع شده است این است که انتقال تجربیات و دانش از کشورهایی که در این موضوعات تجربیاتی ارزنده دارند باید مورد توجه قرار گیرد، افزود: امروز خوشحالیم که مهمانانی از کشور مالزی داریم که در حوزه ایجاد اشتغال روستایی، کاهش مهاجرت و مشکلات کمبود آب تجربیات خود را ارائه خواهند کرد.

پورمهدی با اشاره به اینکه این تجربیات باید در آینده به تدریج به بهره برداران و روستائیان منتقل شود ابراز داشت: مراکز آموزشی ما نیز باید با متخصصان سایر کشورها در این حوزه ارتباط بیشتری داشته باشند و نباید فراموش کرد که در دنیای امروز اغلب مشکلت و معضلات عمومی به‌تدریج بین کشورها قابل انتقال است و لذا همگان باید به همدیگر کمک کنند.

کارشناسان مالزیایی طی دو روز در کارگروه‌هایی مقالات و مطالب خود را به کارشناسان و مدیران سازمان‌های ذی‌ربط در حوزه توسعه روستایی منتقل خواهند کرد.