مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه : پیشرفت ۵۰ درصدی احداث کانال کانی سیب/ایستگاه‌های سنجش ریزگرد با اعتبارات ستاد احیاء اجرا شده است

فرهاد سرخوش مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در گفت و گو با سرویس اجتماعی باریش نیوز گفت: در مناطقی از جمله جبل کندی ارومیه، سلماس و میاندوآب که بحران ریزگرد وجود داشت در اختیار اداره کل منابع طبیعی قرار گرفت تا در این نقاط بوسیله نهال کاری تلاش برای تثبیت ریزگردها صورت گیرد.

وی ادامه داد: منابع طبیعی در محل های مذکور ایستگاه های سنجش ریزگرد با اعتبارات ستاد احیا ایجاد کرده است که میزان سرعت باد و ذرات ریز که در حال جرکت می باشند ثبت می شود؛ در حال حاضر ۹ ایستگاه در این زمینه فعال می باشند که مابقی ایستگاه ها نیز به زودی افتتاح و مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه تصریح کرد: تجهیزات این ایستگاه ها ایرانی می باشند و با قیمت بسیار مناسبی خریداری شده اند و در راستای تعیین وضعیت ریزگردها بکار برده می شوند؛ اما ایستگاه های دیجیتالی که سازمان هواشناسی احداث و مورد بهره برداری قرار داده است تاثیرگذار تر و مجهزتر می باشند.

سرخوش در ادامه سخنان خود گفت: سازمان فائو در بخش مطالعات احیای دریاچه ارومیه فعالیت خواهد داشت و این اقدام به صورت داوطلبانه با هزینه های خود انجام می دهند و برای احیای دریاچه از منابع داخلی استفاده خواهد شد.

وی در پایان گفت و گوی خود خبر داد: ۵۰ درصد احداث تونل کانی سیب به دریاچه ارومیه انجام گرفته است و ادامه روند نیز به خوبی در حال اجرا می باشد.