شرایط برای زیست گوزن زرد ایرانی و قوچ و میش ارمنی در جزایر دریاچه ارومیه کاملا مناسب می باشد

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایحان غربی گفت: علی رغم کاهش سطح تراز آب دریاچه ارومیه شرایط زیستی در داخل دریاچه برای گونه های حائز اهمیت از جمله قوچ و میش ارمنی و گوزن زرد ایرانی کاملا”مناسب می باشد.

پرویز آراسته گفت : علی رغم کاهش شدید سطح تراز آب دریاچه ارومیه و بروز پدیده های ناشی از آن با اقدامات اداره کل حفاظت محیط زیست استان شرایط زیستی در داخل دریاچه خصوصاً برای گونه های حائز اهمیت از جمله گوزن زرد ایرانی، قوچ و میش ارمنی مناسب می باشد و هیچ گونه مشکلی برای زیست در آن وجود ندارد.

وی گفت: از جمله موارد قابل ذکر می توان به احداث آب انبار و آبشخور های جدید، نصب دوربین های مدار بسته در جهت کنترل وضعیت زیستی حیات وحش بصورت آنلاین، تهیه ادوات و تجهیزات جدید جهت امکان تردد در داخل پارک ملی، علوفه رسانی به حیات وحش اشاره داشت.

آراسته افزود: اقدامات یاد شده و البته تلاش و پشتکار شبانه روزی محیط بانان در داخل پارک ملی دریاچه ارومیه باعث شده است که این گنجینه ارزشمند همچنان شرایط زیستی خود را حفظ نماید. بطوریکه در حال حاضر جزیره اشک با مساحت تقریبی ۲۵۰۰ هکتار دومین جزیره بزرگ پارک ملی دریاچه ارومیه محسوب می گردد بزرگترین زیستگاه طبیعی گونه گوزن زرد ایرانی در کشور و دنیا محسوب می شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت : همچنین جهت برآورد جمعیت گونه های گوزن زرد ایرانی و قوچ و میش ارمنی هر ساله در جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه برنامه سرشماری اجرا می گردد.

وی افزود: برنامه سرشماری با حضور کارشناسان محیط زیست و تعدادی از افراد علاقمند اجرا می شود که در سالجاری نیز در جزایر کبودان و اشک و اسپیر به اجرا درآمده و در جزیره اشک نیز بزودی اجرا خواهد شد که بر اساس پیش بینی های صورت پذیرفته و با توجه به شرایط موجود افزایش جمعیت در گونه های یاد شده برآورد شده است.