جایگاه اقتصاد آب

برنامه‌ریزی انگیزه‌ها؛ اقتصاد آب و نقش و جایگاه آن در مدیریت آب، سه مسئله مطرح است که در زمینه کاربرد علم اقتصاد مشکل آفرین بوده است.

از این سه مسئله، یکی مقاومت در پذیرش موضوع است. به طور کلی در مورد مسائل مادی و اقتصادی یک شرم حضوری در فرهنگ‌ها وجود دارد که ناراحتند که صراحتاً راجع به مسائل مادی صحبت کنند .

دومین موضوع، دشواری‌هایی است که در تطبیق علم اقتصاد بر موضوعات و مسائل مدیریت آب وجود دارد. زحمات بیشتری را می‌طلبد برای این که این تطبیق را انجام دهیم. دلیل آن هم خصوصیت آب است که شرایطی را ایجاب می‌کند که ما سازوکار خودپویی برای مشاهده و استخراج قواعد و اصول اقتصادی نداشته باشیم. لازم است که این اصول و مشاهدات را بر اساس مبانی کلی علم اقتصاد استخراج کنیم و بعد آنها در زمینه آب پیاده کنیم. به طور خلاصه چون ما بازار آب نداریم برای این که مسائل را حل و فصل کنیم، در نتیجه مجبوریم به شکل دیگری از اصول و مبانی علم اقتصاد استفاده کنیم. البته این فقط در مورد آب نیست بلکه در مورد تمام کالاهایی است که بازار ندارند یا بازار در آن‌ها با نقص در کارکرد مواجه است. مثلا در مورد زیربناها همه جا همین مسئله هست. اصطلاحاً کالاهای عمومی و یا در مورد خدمات محیط زیستی این مسئله وجود دارد.

سومین مسئله، کاستی برنامه‌های شرکتی و ملی از نظر توجه به انگیزه‌های اقتصادی است.

این سه مسئله، محورهای صحبت‌های مهندس انوش نوری اسفندیاری در میزگرد اقتصاد آب؛ نقش و جایگاه آن در مدیریت آب بود که در ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۳ در روز جهانی علم و صلح در دانشکده فیزیک دانشگاه تهران برای پاسخ به سه سوال زیر برگزار شد:

۱- مفهوم صحیح اقتصاد آب چیست و چگونه می‌توان برای مدیریت آب از آن استفاده کرد؟

۲- آیا بهره‌گیری از موضوع اقتصاد آب، می‌تواند به عنوان راهکاری جهت مدیریت مسئله امروز آب کشور مطرح شود؟

۳- برای بهره‌گیری از نظریه‌ها، تدابیر و سیاست‌های اقتصادی در مدیریت آب چه زیرساخت‌ها و پیش‌نیازهایی اهمیت دارند؟

 علاقه‌مندان می توانند از طریق لینک دانلود زیر به مشروح این صحبت دسترسی داشته باشند.