توسعه گیاهان داروئی کم آب بر با اجرای طرح ترویج کشت گیاهان داروئی

مزارع پایلوت کشت گیاهان داروئی که جهت ترویج مزیت های کشت این گونه گیاهان از منظر کم آب بر بودن و پربهره­ گی آنها در شهرستان های حوضه آبریز دریاچه ارومیه در حال ایجاد شدن است توسط کارشناسان دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه به اتفاق دانشگاه ارومیه مورد بازدید قرار گرفت.

 

به گزارش دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه، یکی از برنامه های اجتماعی و فرهنگی ستاد احیای دریاچه ارومیه کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی اجرای طرح ترویج کشت گیاهان داروئی در ۹ شهرستان اشنویه، سلماس، ارومیه، نقده، مهاباد، میاندواب، بوکان، شاهیندژ و تکاب می باشد.

 

 

این پروژه توسط جهاد دانشگاهی استان آذربایجان غربی با هدف: شناسایی گونه های کم آب بر و پر بهره، تأمین نشاء مورد نیاز برای اجرا در مزارع پایلوت، ترویج مزیت های این گیاه در فصل پاییر در بین کشاورزان و داده برداری در مزارع پایلوت جهت استفاده از آنها در توسعه کشت گیاهان داروئی  از بهار ۹۷ شروع به کار کرده است.

 

از جمله گونه­ های کشت شده می­توان به گونه های گیاهان دارویی نظیر: مریم گلی، گل محمدی، اسطئوخودوس، گل راعی و … اشاره کرد که از دهم مهر ماه ۱۳۹۷ در مزارع شناسایی شده در ۹ شهرستان حوضه آبریز دریاچه ارومیه کشت خواهند شد و کارشناسان فنی این موضوع در طول مراحل کاشت، داشت، برداشت و فراوری در کنار کشاورزان به ترویج این موضوع مهم خواهند پرداخت.

ثمردهی مزارع پایلوت در بهار ۹۸ برای عموم کشاورزان قابل رویت است.