توسعه بوم‌گردی با اجرای طرح‌های معیشت پایدار در استان آذربایجان غربی

هفته گذشته روستاهای ممیند و یادگارلو در شهرستان نقده، روستاهای قره سقل، میرآباد و هق در شهرستان اشنویه و روستاهای عبدالله کُرده، قاضی آباد، خرخره و لج در شهرستان مهاباد در راستای بررسی پتانسیل‌های توسعه بوم‌گردی و ایجاد معیشت های پایدار مورد بررسی کارشناسان دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه قرار گرفت. رویدادی با که با استقبال اهالی بومی منطقه مواجه شد و کارگاه‌های آموزشی کوتاهی در این روزستاها برگزار شد.

 

 

 

به گزارش روابط عمومی دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه، یکی از برنامه‌های فرهنگی-اجتماعی ستاد احیای دریاچه ارومیه برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی اجرای طرح‌های معیشت پایدار در روستاهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه است. پروژه‌ای از بهار ۹۷ توسط جهاد دانشگاهی استان آذربایجان غربی با تکیه بر توانمندی‌های سازمان‌های مردم نهاد محلی و تسهیلگران محلی آغاز شده است. کلیه اقدامات صورت گرفته در طرح به صورت مشارکتی در ۳۶ روستای شهرستان های نقده، اشنویه، مهاباد، میاندوآب، بوکان و شاهیندژ در حال انجام است.

 

کارشناسان ستاد احیای دریاچه ارومیه در حال حاضر اقداماتی نظیر تربیت تسهیلگران محلی برای اجرای طرح- طی دو مرحله دوره آموزشی، بسترسازی اجتماعی جهت ایجاد معیشت‌های پایدار روستایی در حوضه‌های مختلف، شناسایی سرمایه انسانی مورد نیاز در روستاها جهت ورود به فاز اجرائی و عملیاتی  ایجاد معیشت روستائی را انجام داده‌اند.

 

اگرچه توسعه بومگردی در این روستاها یکی از برنامه‌های مهم و پرطرفدار ستاد احیای دریاچه ارومیه است اما علاوه برآن برنامه‌های دیگری نظیر تولید و فراوری محصولات دامی، پرورش طیور چون بوقلمون و شتر مرغ و همچنین توسعه کشت گیاهان داروئی و کم‌آب‌بر هم از دیگر پروژه‌های ایجاد معیشت پاید ار روستایی در این مناطق است.