۷۰% پیشرفت فیزیکی در پروژه سردهنه سازی نازلوچای

هفته گذشته طی روز پنجشنبه، کارشناسان دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه به همراه کارشناسان پژوهشکده دانشگاه ارومیه از پروژه سردهنه سازی، اصلاح و بازسازی دریچه ها و آبگیرهای رودخانه نازلوچای بازدید و روند اجرای آن را مورد ارزیابی قرار دادند.

به گزارش روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه، پروژه سردهنه سازی، اصلاح و بازسازی دریچه ها و آبگیرهای رودخانه نازلوچای طی قراردادی با اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیاد ریال مابین ستاد احیای دریاچه ارومیه و شرکت آب منطقه ای استان آذربایجان غربی به امضاء رسیده و از اهدف این پروژه، می توان به تسهیل در انتقال آب رودخانه ها به پیکره دریاچه ارومیه در فصول غیرزراعی، جلوگیری از برداشت آب در فصول غیرزراعی و کنترل آب مصرفی کشاورزی در فصول کشاورزی اشاره کرد.

 

طی این قرارداد مقرر است ۲۳ عدد سردهنه در مسیر رودخانه نازلوچای به دریاچه ارومیه اصلاح و مرمت گردد. این قرارداد که اجرای آن از فروردین سال جاری آغاز شده، تاکنون ۱۳ مورد از این سردهنه ها پیشرفت فیزیکی بالای ۷۰% داشته که در بین آنها سردهنه مرنگلو دارای پیشرفت ۹۵ درصدی، سردهنه های خان، دلمه، گزنق،اکی آغاج، قره زمی، خالدآباد و حیدرلو دارای پیشرفت ۹۰ درصدی و مابقی در دست اجرا هستند. پیش بینی می شود با اجرای این طرح شاهد صرفه جویی حجم قابل توجهی آب باشیم.