وسعت دریاچه ارومیه به ۲ هزار و ۱۱۶ کیلومترمربع رسید

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: وسعت این دریاچه با افزایش ۳۵۷ کیلومتری نسبت به زمان مشابه سال گذشته به ۲ هزار و ۱۱۶ کیلومترمربع رسید.

فرهاد سرخوش با اعلام اینکه دریاچه ارومیه نسبت به کمترین سطح ثبت شده برای آن ۵۸ سانتی متر افزایش سطح دارد، افزود: تراز دریاچه ارومیه در حال حاضر، یکهزار و ۲۷۰ متر و ۶۰ سانتی متر بوده که ۳۰ سانتی متر بیشتر از زمان مشابه سال گذشته است.

 

 

 

سرخوش دلیل اصلی افزایش تراز دریاچه ارومیه را بارندگی های اخیر، لایروبی رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه، انسداد انهار و دریچه های آبگیر موجود در مسیر رودخانه ها، انتقال روان آب ها و رهاسازی آب سدها به دریاچه عنوان کرد و گفت: مرحله نخست رهاسازی آب به دریاچه ارومیه به میزان ۹۲ میلیون مترمکعب از سدهای زولا، سلماس، سد شهرچای و مهاباد انجام شد و زمان دقیق مرحله دوم رهاسازی ها متعاقباً اعلام خواهد شد.

وی با بیان اینکه قبل از تشکیل ستاد احیا، تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط ۴۰ سانتی متر کاهش می یافت، بیان کرد: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن را متوقف کرد.

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه هنوز به بهره برداری نرسیده است، اضافه کرد: سال آینده چندین طرح انتقال آب به دریاچه به بهره برداری می رسد که نقش بسزایی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.

همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.