آب دریاچه ارومیه ۳۳ سانتی متر افزایش یافت

🔵 رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: تراز دریاچه ارومیه شانزدهم بهمن در حالی به یک هزار و ۲۷۰ متر و ۷۱ سانتی متر رسیده که در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته ۳۳ سانتی متر افزایش سطح نشان می دهد.

🔵 فرهاد سرخوش روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اعلام اینکه تراز دریاچه ارومیه نسبت به کمترین سطح ثبت شده برای آن ۶۷ سانتی متر افزایش یافته است، افزود: دریاچه ارومیه نسبت به ۱۵ روز گذشته نزدیک به ۱۰ سانتی متر افزایش تراز دارد.

🔵 وی با اعلام اینکه مساحت دریاچه ارومیه به ۲ هزار و ۲۴۲ کیلومتر مربع رسیده، بیان کرد: وسعت این دریاچه نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۳۸۶ کیلومترمربع افزایش یافته است.

🔵 وی دلیل اصلی افزایش تراز دریاچه ارومیه در روزهای اخیر را بارندگی و رهاسازی آب سدها به دریاچه عنوان کرد و گفت: میزان بارندگی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سال آبی جاری به ۲۱۵٫۳ میلی‌متر رسید که در مقایسه با سال گذشته ۵۵ درصد افزایش را نشان می دهد.

🔵 رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه قبل از تشکیل این ستاد، تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط ۴۰ سانتی متر کاهش می یافت، بیان کرد: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن را متوقف کرده است.

🔵 وی با تاکید بر اینکه طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه هنوز به بهره برداری نرسیده است، اضافه کرد: سال آینده چندین طرح انتقال آب به دریاچه به بهره برداری می رسد که نقش بسزایی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.