توسعه کشت گیاهان دارویی راه نجات دریاچه ارومیه را هموار می‌کند

توسعه کشت گیاهان دارویی به دلیل کم آب بر بودن و ارزش اقتصادی بالا در این بحران بی‌آبی و برای احیای دریاچه ارومیه بهترین جایگزین گیاهان پرآب بر است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، آذربایجان غربی به دلیل موقعیت ویژه جغرافیایی و بارش‌های مناسب، زمینه را برای رویش انواع گیاهان دارویی و منابع طب سنتی فراهم کرده و همین امر استان را به یکی از مهم‌ترین رویشگاه‌های گیاهان دارویی در کشور تبدیل کرده و ازنظر تنوع گیاهان دارویی رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

گیاهان دارویی خوراکی محلی آذربایجان غربی شامل شنگ، گندله، قازیاغی، دوهدابانی، آویشن، کهلک اوتی، نعناع کوهی، گول اقا، مزره کوهی، کنگر، ریواس، اوهلیک، سالمانجا، اسفناج دشتی و بولاغ اوتی و چندین نمونه دیگر است.

گیاهان خوراکی محلی با داشتن انواع ویتامین‌ها، آنتی اکسیدان، کلسیم و فسفر دارای خاصیت‌های درمانی ازجمله تقویت سیستم گردش خون، سیستم گوارشی، درمان یبوست، تنظیم قند خون و کاهش چربی، افزایش اشتها و بهبود زخم‌های معده است.

بر اساس گزارشات مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی از مجموع هشت هزار گونه گیاهی کشور، آذربایجان غربی یک هزار و ۳۶۰گونه را در خود جای‌داده ودرموزه هرباریوم بیش از ۱۱۰۰۰ نمونه موجود است.

فواید پزشکی و درمانی این گیاهان، کارآفرینی و اشتغال‌زایی مهم‌ترین ویژگی‌های مهم کشت و پرورش گیاهان دارویی است به‌طوری‌که از کشت این گیاهان تا فرآوری و تبدیل آنها به داروهای گیاهی زمینه مساعدی برای ایجاد شغل برای چند هزار نفر فراهم می‌شود.

توسعه کشت گیاهان دارویی در حاشیه دریاچه ارومیه

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با بیان اینکه طرح توسعه کشت گیاهان دارویی در حاشیه دریاچه ارومیه به همت جهاد دانشگاهی آذربایجان‌غربی و با همکاری ستاد احیای دریاچه ارومیه اجرا می‌شود،می گوید: هدف از اجرای این طرح شناسایی گونه‌های کم آب‌بر و پر بهره، تأمین نشاء مورد نیاز برای اجرا در مزارع آزمایشی، ترویج مزیت‌های این گیاه در فصل پاییز در بین کشاورزان و داده‌برداری در مزارع آزمایشی برای استفاده از آنها در توسعه کشت گیاهان داروئی با توجه به کشاورزی بودن منطقه و نیاز آبی دریاچه ارومیه است.

حبیب ولیزاده با اشاره به کاهش ۳۰ تا ۷۰ درصدی مصرف آب با کاشت گیاهان دارویی در زمین‌های کشاورزی آذربایجان غربی می افزاید : از ابتدای مهرماه سال ۹۷ گونه‌های گیاهان دارویی نظیر مریم گلی، گل محمدی، اسطئوخودوس، گل راعی، مرجان جوش و آویشن باغی در مزارع آزمایشی کشت شده‌اند و ثمردهی مزارع نمونه و آزمایشی در بهار ۹۸ برای عموم کشاورزان قابل رویت است.

گیاهان دارویی زمینه اشتغال‌زایی را در منطقه ایجاد می‌کند

ولیزاده با اشاره به مزیت کشت گیاهان دارویی برای کشاورزان، بیان می‌کند: گردش مال و درآمدزایی بالای گیاهان دارویی و مصرف آب خیلی کمتر این گیاهان نسبت به سایر محصولات کشاورزی از عمده مزیت‌های ترغیب کشاورزان حوضه آبریز دریاچه ارومیه است.

به گفته وی  گسترش صنایع تکمیلی و فرآوری و کارخانجات دارویی در منطقه لازم است و مسئولان فعال در بخش صنعت و سرمایه‌گذاری باید به این امر توجه ویژه داشته باشند تا محصول تولیدی برای فروش در دست کشاورزان باقی نماند و مأیوس نشوند، ضمن آنکه با گسترش صنایع وابسته به گیاهان دارویی اشتغال‌زایی خوبی نیز در منطقه ایجاد خواهد شد.