کشت گلخانه‌ای راهکاری برای افزایش راندمان تولیدات کشاورزی و کاهش مصرف آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

کشت گلخانه‌ای علاوه بر اینکه فرصتی برای توسعه مدرن سازی کشاورزی در آذربایجان غربی است در بهبود کیفیت محصولات زراعی، تولید انبوه و ارتقاء اقتصادی شاخصهای کشاورزی استان نقش بسزایی دارد بلکه نقش غیرقابل انکاری در احیا دریاچه ارومیه نیز دارد.

با توجه به بحران کم‌آبی و خشک شدن دریاچه ارومیه که موجب چالش‌های جدی در بخش‌های مختلف استان به‌خصوص بخش کشاورزی شده است و اینکه بالا بودن مصرف آب در بخش کشاورزی یکی از مهم‌ترین عوامل خشک شدن دریاچه ارومیه نیز مطرح می‌شود بنابراین برای حل این مشکل در سال‌های اخیر راهکارهای متعددی از جمله اجرای پروژه های بزرگ و کوچک آبیاری تحت‌فشار و نیز کشت گلخانه‌ای مورد تأکید کارشناسان و مسئولان این بخش قرارگرفته است.

 

کشت گلخانه‌ای دارای مزایای زیادی از جمله فرصت مناسبی برای اشتغال فارغ‌التحصیلان کشاورزی و سایر رشته‌های مربوطه، تولید محصولات با کیفیت مناسب و با شاخص‌های صادراتی، صرفه‌جویی در مصرف آب تا حد یک‌ بیستم مقدار آن در واحد سطح در مقایسه با روش‌های سنتی و افزایش درآمد و ارز آوری بیشتر در بخش کشاورزی است. کشت گلخانه‌ای در آذربایجان غربی برای تولید باکیفیت و کاهش مصرف آب کشاورزی بسیار مثمر ثمر است و در احیای دریاچه ارومیه نیز گام مؤثری است که اجرای این طرح و توسعه آن در استان یاری مسئولان اجرایی کشور و تخصیص بودجه برای پیاده‌سازی این پروژه را می‌طلبد.